Proste szczęście

Gary van Warmerdam

Szczęście jest tak prostą rzeczą. Jednak w świecie emocji proste nie oznacza łatwe do osiągnięcia. Szczególnie jeśli zostaliśmy nauczeni że jesteśmy nagradzania za rzeczy skomplikowane intelektualnie. Cały nasz wysiłek, aby uzyskać dobre oceny w szkole i osiągnąć sukces w większości był wysiłkiem, by myśleć w bardziej skomplikowany sposób.
W ten sposób odtrącaliśmy bycie po prostu szczęśliwym. Tak więc w całym naszym skomplikowaniu, zagubiliśmy się w emocjach frustracji, gniewu, smutku, zazdrości, i innych. Po prostu już nie jesteśmy szczęśliwi.

Jeśli mamy zmienić stan emocjonalny, dobrze byłoby zmienić podejście. A do tego najlepiej zmienić punkt widzenia i opinie. Tylko, że zmiana opinii może być czasem trudna. Nie znam zbyt wielu ludzi ciągle zmieniających partie polityczne. Więc zacznijmy od zmiany opinii na tematy trochę mniej naładowane emocjonalnie.

Co możesz znaleźć w swoim zbiorze opinii, co mógłbyś zmienić lub w ogóle odpuścić? Na przykład opinie na temat pogody. Spróbuj. Jeśli zauważysz emocjonalną reakcję na pogodę - zastanów się - jaka opinia za tym stoi. I po prostu dla eksperymentu spróbuj nie wierzyć w tą opinię.

Teraz pomyślmy o tym w co inni ludzie są ubrani. Zwróć uwagę na to, jaka jest twoja opinia o innych ludziach.. To nie jest takie trudne. A potem może spróbuj nie wierzyć w jakieś opinie, które masz na temat samego siebie. Zrób to dla samego eksperymentu.

Możesz takie zmiany wypróbować z innymi ludźmi. Kiedy instynktownie nie zgadzasz się z kimś, zauważ to, i po prostu zgódź się z nim. Nie musisz tego robić w jakiś przypadkach bardzo ważnych dla twojego życia. Może zauważysz, że po jakimś czasie i po pewnym treningu, twoje podejście do pogody zmienia się. I twoje podejście do innych ludzi także się zmienia. I może sposób, w jaki siebie traktujesz też się zmienił. To co mogło się pojawić to proste uczucie szczęścia.

Kiedy rozpocząłem proces transformowania mojego osobistego snu, wiedziałem że zrobię to , za wszelką cenę. I wkrótce napotkałem człowieka, który był szczęśliwy, don Miguela Ruiza. To co zauważyłem na jego temat, to to, że on rzadko kiedy miał jakąś opinię. Był niezwykle prostym człowiekiem. Bez wątpienia miał ogromne możliwości by być niezwykle skomplikowanym. Ale zamiast tego on woli być po prostu szczęśliwym. Myślę, że to wspaniała decyzja, ale to tylko moja opinia.

Oto pewien trik, który może pomóc ci wyjść ze skomplikowania opinii. Kiedy tylko możesz wypróbuj co następuje. Kiedy ktoś zapyta cię o twoją opinię niech twoją odpowiedzią będzie: "Nie wiem". Możesz to zrobić nawet jeśli masz gotową opinię na dany temat. Robienie tak pomoże ci w twojej pracy nad pozbywaniem się opinii.

Jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy ludzie proszą o twoją opinię jest wtedy, gdy najpierw podają swoją opinię a potem proszą cię, abyś się z nią zgodził/ lub nie zgodził/. Jest to doskonały czas na powiedzenie "Nie wiem". Pewnie zauważysz, że może to w osobie, z którą rozmawiasz wzbudzić pewne zdziwienie lub dyskomfort. Więc prostą metodą jest odpowiedzieć im: "Nie wiem, nie myślałem o tym. A ty co sądzisz?" Albo: "Nie wiem, ale może powiesz jak doszedłeś do swojego punktu widzenia".

Jeśli będziemy ćwiczyć pozbywanie się swoich opinii, zauważymy, że zmieniliśmy się trochę. Wraz z naszymi opiniami pozbyliśmy się podejścia, że zawsze musimy mieć rację. Pozbyliśmy się także podejścia, że inni muszą nie mieć racji. I nie musimy nosić ciągle wszystkich tych usprawiedliwień dla naszego punktu widzenia. W ten sposób życie stało się prostsze i łatwiejsze. Jeśli pozwolimy odejść wszystkim naszym złożonym i ciągle bronionym opiniom, z pewnością się zmienimy. I być może dzięki temu staniemy się po prostu szczęśliwi.